09 stycznia 2024

Czym jest pozycjonowanie long tail? Optymalizacja fraz długiego ogona

Czym jest pozycjonowanie long tail? Optymalizacja fraz długiego ogona

W świecie marketingu internetowego, frazy long tail stały się kluczowym elementem strategii SEO. Określenie „długi ogon” dotyczy specyficznego rodzaju słów kluczowych, które, choć mniej popularne, mogą przynieść znacznie lepsze efekty w kontekście ruchu na stronie internetowej. W tym artykule zajmiemy się zrozumieniem, jak funkcjonują frazy long tail i dlaczego są tak ważne na drodze do sukcesu w branży e-commerce.

Słowa kluczowe w SEO – co to takiego?

Mówiąc o SEO i pozycjonowaniu w Google, nie można nie wspomnieć o jednym z fundamentalnych pojęć, czyli słowach kluczowych. Keywords, bo tak brzmi anglojęzyczna wersja tego określenia, są używane głównie w kontekście wyszukiwarek internetowych i analizy treści online. To konkretne słowa lub wyrażenia, które odzwierciedlają istotne elementy treści, dokumentu lub strony internetowej. Oprócz tego tym mianem określa się również zapytania, jakie internauci wpisują w wyszukiwarce Google. Odpowiednio dobrane słowa kluczowe powinny być ściśle związane z treścią strony, co ułatwia algorytmom zrozumienie, o czym jest dana witryna.

Rodzaje fraz – generyczne, chunky middle, long-tail

W procesie pozycjonowania stron istnieje kilka różnych rodzajów fraz, które dobiera się podczas audytu SEO i optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarek internetowych. Trzy główne kategorie to frazy generyczne, chunky middle i long tail.

Frazy generyczne

Frazy generyczne, inaczej frazy fat head, to powszechnie używane krótkie i ogólne wyrażenia lub słowa, np. spodnie, buty czy mechanik. Cechuje je duża konkurencyjność z uwagi na małą szczegółowość, ogólny charakter i często wieloznaczność. Są wpisywane przez użytkowników najczęściej w celu wstępnego zapoznania się z daną tematyką, więc mają niski potencjał na konwersję.

Frazy chunky middle

Chunky middle keywords to frazy, które są bardziej złożone niż generyczne – najczęściej składają się z 2-3 słów. Zazwyczaj są bardziej specyficzne, ale nadal nie wskazują precyzyjnie na intencje użytkowników. Z reguły stosowane są przez nich w przypadku, gdy nadal nie są przekonani do zakupu lub szukają więcej informacji. Uważa się, że frazy te odpowiadają za 12% ruchu w wyszukiwarce. Do przykładów można zaliczyć wyrażenia takie jak buty do biegania, kurtka zimowa czy pozycjonowanie stron.

Frazy long tail

Słowa kluczowe long tail, zwane również frazami długiego ogona, to wyrażenia, które są bardzo szczegółowe i specyficzne. Składają się z kilku słów i najczęściej są zbudowane według zasady: od ogółu do szczegółu, np. sweter szary wełniany z golfem. Z uwagi na zawężoną tematykę mają ograniczoną grupę odbiorców zainteresowanych danym produktem lub usługą. Z reguły są to terminy techniczne, nazwy specyficznych produktów lub usług. Internauci zdają sobie sprawę z tego, że wpisując dłuższe zapytania w wyszukiwarce, otrzymają precyzyjniejsze odpowiedzi bardziej odpowiadające ich oczekiwaniom. Dłuższe frazy mogą przyjmować różną postać, np. „spieniacz do mleka camry latter cr 4461”, „telewizor led samsung ue32j5100 full hd” itp. Jak widać, użytkownik dokładnie wie, czego szuka, wpisując tego typu frazy. Są one zdecydowanie mniej popularne, ale zapewniają duże szanse na konwersję.

wykres liczba wyników wyszukiwania

Na czym polega pozycjonowanie na długi ogon?

Pozycjonowanie na długi ogon to strategia marketingowa, która skupia się na wykorzystaniu bardziej szczegółowych i niszowych fraz kluczowych zamiast koncentrowania się na popularnych i ogólnych zapytaniach. Termin „długi ogon” w marketingu został wprowadzony przez Chrisa Andersona, redaktora naczelnego czasopisma „Wired”, i odnosi się do wykresu statystycznego, w którym długi ogon reprezentuje mniej popularne, ale bardziej konkretne zapytania.

Pozycjonowanie z użyciem fraz typu long tail ma na celu zwiększenie widoczności strony internetowej poprzez uwzględnienie specyficznych słów kluczowych. Te frazy są zazwyczaj mniej konkurencyjne, co oznacza, że łatwiej jest uzyskać lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Główną zaletą tego rozwiązania jest skierowanie oferty lub treści do bardziej zdefiniowanej grupy docelowej, co może prowadzić do wyższej konwersji. Osoby poszukujące konkretnych informacji i wstępnie zainteresowane ofertą są bardziej skłonne do dokonania zakupu lub skorzystania z usługi.

Aby skutecznie prowadzić działania SEO z long tail, ważne jest przeprowadzenie dokładnego badania słów kluczowych, zidentyfikowanie fraz z długim ogonem, a następnie optymalizacja treści strony pod kątem tych fraz. Dzięki temu witryna może przyciągać ruch z konkretnych zapytań, co przekłada się na lepszą jakość ruchu na stronie. Warto sprawdzić, jakie longtail wykorzystuje konkurencja, co nie oznacza, że trzeba je kopiować – wręcz przeciwnie, warto się od nich odróżnić. To dlatego właśnie szukamy niszy, którą będzie można zagospodarować i którą pominęła konkurencja.

Jak warto wykorzystywać frazy long tail w e-commerce?

Frazy long tail są kluczowym elementem strategii e-commerce, zwłaszcza jeśli chodzi o kampanie Google Ads dla stron i sklepów online. Ich mniejsza konkurencyjność oznacza niższy koszt kliknięcia, co pozwala uzyskać większy zwrot z inwestycji i w efekcie przyczynić się do lepszych rezultatów kampanii. Ponadto dzięki zastosowaniu long tail w reklamach można dotrzeć do konwertujących klientów, więc wszelkie działania promocyjne stają się też skuteczniejsze i precyzyjniejsze.

Ponadto w branży e-commerce wyróżnia się podgrupy fraz long tail, takie jak:

 • frazy produktowe (np. konkretny model smartfona danej marki)
 • frazy lokalne (np. hotele czterogwiazdkowe w Toruniu)
 • frazy informacyjne (np. jaki prezent wybrać na Dzień Matki – rankingi, recenzje, inspiracje)
 • zapytania sezonowe (np. trendy w modzie)

Jakie są zalety pozycjonowania long tail?

Wykorzystanie long-tail w SEO i Google Ads niesie ze sobą wiele zalet.

 • Mniejsza konkurencja – długie frazy kluczowe są zazwyczaj mniej popularne niż krótkie i ogólne. Dlatego też konkurencja o te frazy jest mniejsza, co ułatwia osiągnięcie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Precyzyjne dopasowanie do zapytań użytkowników – zapytania long tail są konkretne i precyzyjnie odzwierciedlają potrzeby użytkowników. Osoby korzystające z takich fraz są bardziej zorientowane na konkretny produkt lub usługę, co zwiększa szansę na skonwertowanie ich na klientów.
 • Większa konwersja – fraza długiego ogona może generować trafniejszy ruch, ponieważ użytkownicy, którzy używają konkretnych fraz, są często bardziej zainteresowani zakupem. To może przekładać się na wyższą konwersję w porównaniu z ogólnymi zapytaniami.
 • Wysokiej jakości ruch – optymalizacja dla fraz długiego ogona pozwala na dotarcie do docelowej grupy odbiorców. Chociaż każde takie zapytanie prawdopodobnie generuje mniejszy ruch niż w przypadku ogólnych słów kluczowych, może on być znacznie bardziej wartościowy i przynosić większe zyski ze sprzedaży.
 • Budowanie autorytetu w danej dziedzinie – skupienie się na frazach long tail może pomóc w budowaniu autorytetu w danej branży. Kiedy strona jest dobrze zoptymalizowana pod kątem konkretnych fraz, może być postrzegana jako źródło specjalistycznej wiedzy. W ten sposób buduje się tzw. topical authority.
 • Tańsze i skuteczniejsze reklamy – długie frazy kluczowe nie wymagają dużego budżetu, bo ich stawki są zazwyczaj niskie. Zastosowanie ich może prowadzić do bardziej efektywnych kampanii reklamowych, zwłaszcza w kontekście płatnych reklam online. Ponadto są wyszukiwane przez mniej liczną, lecz bardziej zdecydowaną grupę odbiorców, więc przyczyniają się do uzyskania lepszych wyników.
 • Dostosowane do wyszukiwania głosowego – Wpisując w wyszukiwarce zapytanie, użytkownicy rzadko kiedy stosują pełne zdania. Z kolei w przypadku wyszukiwania głosowego zdarza się to znacznie częściej – stosuje się doprecyzowane pytania o dłuższej formie. W związku z tym frazy długiego ogona świetnie sprawdzą się, aby dotrzeć do potencjalnych klientów korzystających głosowo z urządzeń mobilnych.

Jak tworzyć treści z wykorzystaniem fraz kluczowych long tail?

Tworzenie jakichkolwiek treści najlepiej zacząć od opracowania content planu. Jego nieodłącznym elementem jest lista fraz, w tym przypadku long tail. Można je znaleźć na wiele sposobów. Pierwszym z nich są bezpłatne narzędzia dedykowane słowom kluczowym, takie jak Keywordtool, AnswerThePublic czy Ubbersugest. Stanowią dobrą inspirację na frazy długoogonowe, jednak nie zawierają żadnych dodatkowych wskaźników. Innym doskonałym źródłem jest samo Google – w wyszukiwarce znajdziemy sekcję “Podobne wyszukiwania”, która może dostarczyć nowych pomysłów na zbliżone tematycznie frazy. Przydatne niezmiennie będą też wszelkie narzędzia od Google, takie jak Google Trends, Google Search Console czy Planer słów kluczowych Google.

W tekstach umieszczonych na stronie liczy się nie tylko jakość i oryginalność, ale i odpowiednie nasycenie fraz. Duże znaczenie ma zwłaszcza ich strategiczne rozmieszczenie. Warto zadbać o to, aby znajdowały się w takich punktach na stronie, jak tytuł, adres URL, nagłówki, opisy grafik, anchory linków i w dalszej kolejności w treściach. Dodatkowo, w przypadku sklepów internetowych, należy dodawać long tail do opisów produktów w naturalny sposób.

Dlaczego warto inwestować w pozycjonowanie stron na długi ogon?

Wykorzystanie fraz long tail przynosi szereg korzyści. Po pierwsze, konkurencja jest zazwyczaj mniejsza, co oznacza, że łatwiej jest zdobyć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Po drugie, użytkownicy wpisujący długie frazy są bardziej zorientowani i zmotywowani do kupna, co zwiększa szanse na konwersję. Rozbudowane frazy są często bardziej związane z intencją wyszukiwania użytkownika, co sprawia, że strona osiąga lepsze rezultaty pod względem trafności i zyskuje wysokiej jakości ruch.

Podsumowanie

Pozycjonowanie na długi ogon to strategia, która pozwala firmom dotrzeć do bardziej zdefiniowanej grupy odbiorców poprzez optymalizację treści pod kątem mniej popularnych, ale bardziej precyzyjnych fraz kluczowych. Jest to podejście skuteczne zwłaszcza dla firm oferujących specjalistyczne produkty lub usługi. Jeśli nie wiesz, jak dobrać frazy long tail do swojego serwisu, skontaktuj się z naszą agencją SEO. Chętnie wykonamy to za Ciebie – szybko, profesjonalnie i z pomocą specjalistycznych narzędzi SEO.

Oceń ten artykuł

Średnia ocen użytkowników 5 / 5. Ilość głosów użytkowników 2

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Darmowa wycena:

  *Wyrażam zgodę na otrzymywanie treści marketingowych i informacji handlowych od Pikseo Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K. z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej ) w celu promocji usług Pikseo w tym m.in. przedstawienia informacji o aktualnych promocjach czy akcjach marketingowych.
  Polityka Prywatności