12 listopada 2024

Shadowban na Instagramie — czy naprawdę istnieje?

Shadowban na Instagramie — czy naprawdę istnieje?

W erze, w której Social Media są nieodłącznym elementem dbania o rozwój i rozpoznawalność marki, nie można pozwolić sobie na zrezygnowanie z żadnego portalu, który zapewnia dodatkowe zasięgi. Platformy społecznościowe to świetne miejsca, przystosowane do pomocy w pozyskaniu nowych klientów. Co w przypadku, kiedy próbujemy prowadzić swoje konto na Instagramie, ale samo medium nam to utrudnia? Możliwe, że na nasze konto została nałożona blokada w postaci shadowbana. Co to znaczy? Jak się przed nim uchronić?

Shadowban na Instagramie – co to jest i na czym polega?

Shadowban to ukryta blokada, którą Instagram może nałożyć na konto użytkownika niezależnie od liczby obserwujących. Nie wiąże się to bezpośrednio z utratą funkcjonalności profilu, wpływa za to na zmniejszenie widoczności treści publikowanych przez jego właściciela. Kara ta nakładana jest bez wiedzy użytkownika. Oznacza to, że nie zostaje on o tym powiadomiony, a jego posty, relacje czy reelsy nie pojawią się w sekcji „eksploruj”, pod hashtagami, ani w wynikach wyszukiwania. Dla właściciela konta nic się na pierwszy rzut oka nie zmienia, jednak algorytmy ograniczają zasięg treści, co skutkuje zmniejszoną liczbą interakcji. Taki rodzaj bana nakładany zostaje przez boty lub moderatorów z powodu złamania zasad platformy. Jest to forma kary, która pozwala nadal korzystać z serwisu, jednocześnie ograniczając możliwości rozwoju profilu.

instagram shadowban

Shadow ban nakładany przez Instagram może trwać nawet miesiącami. Wszystko zależne jest od wagi przewinienia oraz historii konta. Co to znaczy? Shadowban nałożony na użytkowników, którzy na sumieniu nie mają żadnych wykroczeń, będzie znacznie łagodniejszy, w porównaniu do karanego wcześniej profilu. Serwis nie informuje o tym, na jaki czas blokada została narzucona. Jednak w niektórych przypadkach ponowne zalogowanie się lub przeinstalowanie aplikacji może pomóc w jej zdjęciu. Warto jednak dokładnie zapoznać się z regulaminem serwisu, aby uniknąć ponownej blokady niektórych funkcji konta.

Instagram – shadowban a inne blokady

Instagramowy shadowban, to nie jedyny sposób, w jaki platforma karze użytkowników za nieprzestrzeganie regulaminu. Istnieją jeszcze dwa rodzaje banów:

  • Tymczasowa blokada – ograniczanie funkcjonalności konta na określony czas. W trakcie jej trwania, użytkownik nie może dodawać postów ani komentarzy. Zablokowana jest także możliwość dawania polubień oraz wysyłania wiadomości prywatnych. Tego rodzaju blokada jest stosunkowo łagodna i dotyka profili na Instagramie, które dopuściły się drobnych naruszeń.
  • Stała blokada (ban permanentny) – najostrzejsza kara, skutkująca często tym, że Instagram usunie konto z powodu poważnych naruszeń zasad społeczności. Istnieje opcja odwołania się od tej decyzji, w przypadku gdy profil został zbanowany niesłusznie.

Portal społecznościowy, oprócz wspomnianego shadowbana, posiada także oficjalne środki kontroli używane przeciwko użytkownikom, którzy nie przestrzegają zaakceptowanego regulaminu.

Shadow ban na Instagramie – za co można go nałożyć?

Jak każdą karę, shadowbana na Instagramie otrzymuje się za konkretne przewinienia. I choć CEO korporacji nie potwierdza bezpośrednio istnienia tego mechanizmu1, jego działanie jest jednak łatwo zauważalne. Przyczynia się to do spekulacji na temat tego, czym owa blokada może być spowodowana:

  • Spamowanie – wysłanie i publikowanie zbyt dużej liczby wiadomości oraz komentarzy. Może to zostać uznane za działanie bota, którego celem jest sztuczne generowanie interakcji na mediach społecznościowych. Konta, które angażują się w takie działania często otrzymują shadowban. Instagram jasno zaznacza, iż takie zachowanie jest niedozwolone.
  • Nadużywanie hashtagów – dodawanie popularnych oznaczeń, które nie mają związku z treścią posta, jest traktowane jako próba manipulacji algorytmem Instagrama.
  • Łamanie zasad społeczności – publikowanie komunikatów, które naruszają regulamin platformy. Zasady jasno określają, jakie treści są zabronione. Wstawianie ich na Instagram może grozić tym, iż platforma nałoży shadowban, ale również tymczasową lub stałą blokadą konta. Warto pamiętać o fakcie, iż inni użytkownicy mogą zgłosić konto, które ich zdaniem nie postępuje zgodnie z wytycznymi.

Instagram nie informuje bezpośrednio o tym kiedy nakłada blokadę oraz jak długo trwa shadowban. Niemniej jednak istnieje kilka sposobów na to, aby sprawdzić, czy nasze zasięgi nie są ograniczane przez sam portal:

  • Status konta – użytkownicy kont profesjonalnych mogą sprawdzić, czy na ich koncie wystąpiły jakiekolwiek nieprawidłowości. W ustawieniach należy przejść do zakładki „Stan konta”. Tutaj ukażą się wszystkie dane, które warte są naszej uwagi w przypadku zmniejszenia zasięgu publikowanych przez nas treści.
  • Ograniczenie widoczności – prostym sposobem na sprawdzenie, czy konto stało się ofiarą shadowbana jest poproszenie kogoś, kto nie obserwuje naszego konta o wyszukanie postów za pomocą hashtagu na Instagramie. Jeśli zdjęcie lub film nie jest widoczny w wynikach wyszukiwania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nałożono na nasze konto blokadę.
  • Nagły spadek zasięgów – gwałtownie spadająca liczba interakcji z publikowanymi treściami może oznaczać, że konto zostało objęte shadowbanem. Instagram pozwala monitorować statystyki, więc aby możliwie najszybciej zauważyć ewentualne zmiany, zachęcamy do ich ciągłego kontrolowania.
  • Weryfikacja hasztagów – jeśli po kliknięciu jednego z używanych znaczników pojawi się informacja o ukryciu postów, może to oznaczać, że ucierpiało na tym także nasze konto.

Pomimo nieoficjalnego charakteru shadowbanów, istnieją sposoby, które pozwalają monitorować stan naszego konta. Warto interesować się statystykami i trzymać rękę na pulsie, gdyż blokada może skutkować znacznym pogorszeniem funkcjonowania naszej marki w sferze online.

Jak pozbyć się shadowbana na Instagramie?

Blokada nałożona na konto nie jest jednoznaczna z odebraniem nam możliwości jakiegokolwiek działania. Do dyspozycji pozostaje kilka metod, które mogą pomóc w przyspieszeniu procesu lub przyczynić się do całkowitego usunięcia shadowbana. Sprawdzą się następujące sposoby:

  • Zmniejszenie aktywności – w przypadku nałożenia blokady, najlepszym sposobem będzie zredukowanie działań prowadzonych na platformie. Pozwoli to algorytmom „ochłodzić” konto. W pewnych przypadkach wystarczy zrobić przerwę od publikowania treści i obserwować czy sytuacja się poprawi.
  • Usunięcie treści naruszających regulamin – przegląd i wykasowanie postów niezgodnych z zasadami społeczności jest kluczowe w procesie zdejmowania blokady. Częstą przyczyną nałożenia kary są właśnie problematyczne treści, przez które Instagram nakłada karę (np. związane ze złamaniem praw autorskich lub mową nienawiści).
  • Kontakt z obsługą klienta – jeśli pomimo upływu czasu blokada nadal się utrzymuje, warto skontaktować się z zespołem wsparcia. Użytkownik może złożyć odwołanie, którego pozytywne rozpatrzenie skutkuje automatycznym zdjęciem kary. Niestety proces ten trwać może nawet do 90 dni.

W przypadku gdy nasze konto zostaje zablokowane, nie jesteśmy bezsilni. Należy pamiętać, że jeśli w naszej opinii kara została nałożona nieprawidłowo, należy jak najszybciej skontaktować się ze wsparciem Instagrama. Może oszczędzić nam to wiele strat oraz nerwów.

Co robić, aby unikać shadowbana?

Instagramowy shadowban to nic przyjemnego. Odbieranie ciężko wypracowanych zasięgów może być dla pewnych osób ciosem, przez który ucierpi ich reputacja. Należy więc zwracać uwagę na publikowane treści oraz ogólne zachowanie na platformie. O czym warto pamiętać?

  • Przestrzegania zasad społeczności – przede wszystkim najlepszym sposobem na uniknięcie kary jest regularne przeglądanie zmian oraz przestrzeganie zasad społeczności. Ważne jest, aby publikować treści zgodne z nimi, które nie będą uznawane za obraźliwe, nieodpowiednie czy naruszające prawa autorskie.
  • Unikanie automatyzacji konta – używanie botów i narzędzi związanych ze sztuczną inteligencją może być kuszące, ale takie praktyki są surowo zabronione i mogą prowadzić nawet do całkowitej blokady profilu. Należy unikać także wszelkich nieuczciwych działań takich, jak kupowanie obserwujących.
  • Zachowanie umiaru w aktywności – ważne jest, aby mieć na uwadzę liczbę limitów dotyczących polubień (350 postów dziennie), komentarzy (60 na godzinę) i obserwacji (50 na godzinę). Nadmierne wchodzenie w interakcje może zostać uznane za spam.

Świadomość tego, jakie zasady panują na platformie oraz dbanie o dobrą atmosferę z pewnością pozwoli uniknąć blokady. Warto także zapoznać się bliżej z kwestią praw autorskich – przydaje się to także poza social mediami.

Świadome korzystanie z Instagrama

Shadowban na Instagramie jest więc nieoficjalnym środkiem kontroli przeciwko użytkownikom, którzy nie przestrzegają przyjętych zasad społeczności. Warto wiedzieć, z czym się wiążę oraz jak dokładnie działa – dzięki temu będziemy korzystać z platformy znacznie świadomiej. Nawet jeśli w przyszłości otrzymamy taką karę, wiemy już, że jeszcze nic straconego. Niemniej jednak zachęcamy do dobrego sprawowania się podczas używania Instagrama oraz do ciągłego pogłębiania wiedzy w temacie social mediów.

Oceń ten artykuł

Średnia ocen użytkowników 4.9 / 5. Ilość głosów użytkowników 20

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Darmowa wycena:

    *Wyrażam zgodę na otrzymywanie treści marketingowych i informacji handlowych od Pikseo Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K. z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej ) w celu promocji usług Pikseo w tym m.in. przedstawienia informacji o aktualnych promocjach czy akcjach marketingowych.
    Polityka Prywatności