15 lipca 2024

Jak stworzyć skuteczną kampanię w Google Zakupy?

Jak stworzyć skuteczną kampanię w Google Zakupy?

Google Zakupy to bardzo przydatne narzędzie zarówno dla klientów poszukujących określonego produktu w atrakcyjnej cenie, jak i dla sprzedawców, którzy dzięki niemu są w stanie w skuteczny sposób dotrzeć ze swoim asortymentem do konkretnej grupy odbiorców. Przedsiębiorcy korzystający już z jego szerokich możliwości doceniają korzyści, jakie udało im się uzyskać dzięki dobrze zaplanowanej kampanii. Dla tych, którzy chcieliby dopiero zorganizować skuteczną strategię produktową za pośrednictwem Google Zakupy, przygotowaliśmy wprowadzenie do tego tematu. Odpowiemy m.in. na następujące pytania. Na jakiej zasadzie działa ta niezwykle przydatna platforma pozwalająca tworzyć efektywne reklamy? Jak zaplanować skuteczną kampanię produktową? Jaką obrać strategię? Czy korzyści płynące z podjętych działań wykorzystujących możliwości Google Zakupy są wymierne? Zapraszamy do lektury!

Google Zakupy – co to jest?

Google Zakupy (ang. Google Shopping) to usługa, dzięki której użytkownicy mogą w sprawny sposób znaleźć interesujące ich produkty w atrakcyjnych cenach na bazie wyników wyświetlanych im przez wyszukiwarkę w oddzielnym pasku pod miejscem do wpisywania zapytań.

Dla przedsiębiorców prowadzących sklep online Google Zakupy to narzędzie niezwykle ułatwiające proces dotarcia z oferowanym asortymentem do docelowej grupy odbiorców. Dostosowanie kampanii reklamowej pod dany typ klientów nie tylko skutkuje wzrostem widoczności strony internetowej z danym towarem, ale przekłada się również na zwiększenie zysku ze sprzedaży. Google Zakupy posiada olbrzymi potencjał reklamowy, który właściciele sklepów internetowych powinni w skuteczny sposób wykorzystać, aby zmaksymalizować efekty swoich działań marketingowych.

Przykład reklamy produktowej
Przykład reklamy produktowej

W jaki sposób działa Google Zakupy?

Reklamy produktowe (ang. Product Listing Ads, PLA) są zintegrowane z systemem Google Ads. Umożliwia to zarządzanie nimi z tego samego panelu wraz z innymi prowadzonymi kampaniami. Jednakże reklamy produktowe działają w nieco inny sposób niż strategie promocyjne planowane w Google Ads. Mianowicie inaczej są dobierane i wyświetlane treści dla odbiorców danej strategii promocyjnej.

Algorytm Google wyświetla daną reklamę towaru, bazując na parametrach określonych w tzw. feedzie produktowym. Jest to specjalnie przygotowany plik tekstowy zawierający kluczowe dane o wszystkich produktach, które mają zostać wypromowane. Wśród tych informacji znajduje się m.in. tytuł, opis, marka, kategoria, dostępność, cena czy koszt dostawy danego towaru. W całym procesie znaczącą rolę odgrywają skrypty Google. Mają one za zadanie dopasować dany produkt pod konkretną frazę wpisaną przez użytkownika w wyszukiwarkę.

Dzięki dobrze zaplanowanej kampanii udaje się w skuteczny sposób wyświetlić potencjalnym klientom reklamę oferowanych produktów. Jak to wygląda konkretnie? Google Zakupy pokazuje ofertę określonego asortymentu ze zdjęciem, nazwą i ceną towaru oraz informację o sklepie, który go sprzedaje. Ogromnie zwiększa to prawdopodobieństwo, że taki artykuł zostanie zakupiony przez odbiorcę reklamy.

Jak stworzyć kampanię produktową? – podstawy

Uruchomienie kampanii w Google Zakupach jest bardzo proste. Trzeba podjąć następujące kroki.

Po pierwsze należy utworzyć konto Merchant Center. Aby to zrobić, trzeba mieć również założone konto Google.

dodaj konto

Po drugie konieczne jest skonfigurowanie stworzonego profilu. W tym celu należy wypełnić wszystkie niezbędne informacje o prowadzonej działalności m.in. nazwę sklepu, dane kontaktowe czy adres strony internetowej. Tutaj także trzeba dokonać wyboru reklam, z jakich chce się korzystać, w tym wypadku chodzi oczywiście o reklamy produktowe.

informacje o firmie

Po trzecie należy przygotować pliki produktowe, które muszą zostać umieszczone w Google Merchant Center. Gdy już uda się to wykonać, konieczne jest skonfigurowanie ich ustawień poprzez wybranie kraju i wyznaczenie miejsca docelowej sprzedaży. Plik powinien zostać zapisany w jednym z takich formatów jak: xml, txt, bz2, gz lub zip. Należy również pamiętać o tym, aby witryna internetowa sklepu była zabezpieczona protokołem SSL.

konfiguracja feedu

Po czwarte trzeba połączyć konto Merchant Center z Google Ads, po tym jak zostaną już zaakceptowane pliki produktowe.

połączenie merchant center z google ads

Po piąte można w końcu rozpocząć tworzenie pierwszej kampanii produktowej. W tym celu w systemie Google Ads należy włączyć opcję jej rozpoczęcia, wskazać cel oraz typ strategii promocyjnej, a także podać konto do Merchant Center. Na koniec trzeba podjąć decyzję, czy kampania ma być standardowa, czy Performance Max promująca produkty (dawniej inteligentna).

Z czego składa się struktura kampanii w Google Zakupy?

Wiemy już, jak utworzyć kampanię w Google Zakupy. Natomiast w jaki sposób zmaksymalizować efekty jej prowadzenia? Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest szczegółowe zapoznanie się ze strukturą kampanii w zakupach Google, a także związaną z nią funkcją grupy reklam i produktów.

Priorytety kampanii

W zakupach Google istnieje możliwość ustalenia priorytetów dla każdej kampanii. Priorytet – niski, średni lub wysoki – decyduje, która strategia promocyjna będzie uczestniczyć w aukcji, gdy ten sam produkt jest promowany w więcej niż jednej kampanii. Towary z mniejszym uprzywilejowaniem będą wyłącznie wyświetlane w przypadku niewystarczającej ilości produktów z wyższym priorytetem. Natomiast te z największym będą pokazywane zawsze, niezależnie od tego, jakim budżetem dysponują inne kampanie. Wybór priorytetu kampanii powinien być podyktowany obraną strategią marketingową oraz jej celami. Nie należy także zapominać o systematycznym monitorowaniu i optymalizowaniu ustalonych wcześniej priorytetów po to, by uzyskać zadowalające wyniki oraz dostosować je pod obecne potrzeby biznesowe.

Grupy reklam

Grupy reklam są po to, by ułatwić przedsiębiorcy zarządzanie bieżącą kampanią. Umożliwiają również precyzyjniejsze targetowanie reklam, a także dostosowywanie ich do określonych odbiorców. Dzięki nim przedsiębiorca prowadzi w efektywniejszy sposób swoje strategie promocyjne i zwiększa liczbę wejść na stronę własnego sklepu internetowego oraz tym samym odnotowuje wzrost sprzedaży oferowanych produktów. Dlatego warto poświęcić czas i starannie zaplanować oraz zoptymalizować wszystkie grupy reklam w ramach kampanii.

A jak to zrobić w skuteczny sposób? Po pierwsze trzeba zdefiniować grupę reklam na podstawie kategorii danych produktów, marek, cen itp. Należy unikać rozlokowywania zbyt wielu towarów w jednej grupie, aby móc efektywnie dostosowywać stawki za kliknięcie oraz umożliwić sobie późniejsze nanoszenie wszelkich innych zmian w ich obrębie. Po drugie konieczne jest ustalenie stawki za kliknięcie, tytułów reklam, opisów, zdjęć itp. Po trzecie należy systematycznie optymalizować grupy reklam, aby zwiększyć szansę sukcesu prowadzonej kampanii w Google Zakupy. Po czwarte trzeba regularnie prowadzić analizy wyników uzyskanych z każdej grupy reklam, jak np. parametry konwersji, koszt za kliknięcie (CPC) czy parametry kliknięć. Dobrze przeprowadzone obserwacje pozwalają na podejmowanie trafnych decyzji w usprawnianiu prowadzonych kampanii.

Grupy produktów

Do każdej grupy reklam w kampanii Google Zakupy są przypisane grupy produktów lub podzbiory asortymentu. W danej grupie reklam może znaleźć się do 20 tys. produktów, które tworzą swojego rodzaju segmenty zawierające towary ważne dla danej grupy reklam. Mówiąc inaczej, są to segmenty produktów podzielone według zastosowania tych samych stawek.

Aby skutecznie podzielić towary na konkretne grupy produktowe w kampaniach Google Zakupy, można wykorzystać różnego rodzaju filtry. Zalicza się do nich:

  • Kategorię produktu – segregacja towarów wedle przypisanych im kategorii, jak np. kosmetyki, ubrania, ogród, dom itp.;
  • Stan produktu – podział produktów na nowe bądź używane;
  • ID produktu – każdy towar jest podzielony według ich identyfikatorów znajdujących się w pliku produktowym;
  • Dostępność produktu – kategoryzacja na produkty dostępne, niedostępne bądź przedsprzedażowe;
  • Cena produktu – uporządkowanie dostępnego asortymentu wedle przedziału cenowego określonych towarów;
  • Wyłączone produkty – w tym przypadku podział następuje poprzez wyeliminowanie określonych towarów z danej grupy produktów;
  • Właściwości produktu – ten filtr klasyfikuje asortyment według indywidualnych cech dostępnych towarów, jak np. ich rozmiar, materiał, wzór czy kolor.

Filtry przedstawione powyżej umożliwiają w elastyczny sposób określać grupy produktowe w Google Zakupy. Jest to przydatne z tego względu, że przedsiębiorcy mogą sprawnie kontrolować towary, które są promowane w ramach prowadzonych kampanii promocyjnych.

Rodzaje struktur kampanii w Google Zakupy

Struktury kampanii w Google Zakupy pozwalają nie tylko w skuteczny sposób prowadzić reklamy produktowe, ale również przyczyniają się do wzrostu sprzedaży internetowej. Poza tym jeśli są dobrze dobrane, umożliwiają precyzyjniejsze określenie grupy odbiorców, lepszą optymalizację kosztów, a także dają szansę podwyższenia widoczności oferowanych towarów. Warto więc zastanowić się nad tym, jaka struktura kampanii będzie dla danego sklepu online odpowiednia. Wybór powinien być uzależniony m.in. od postawionych celów biznesowych, specyfiki asortymentu, wielkości katalogu produktów czy budżetu reklamowego. Poniżej prezentujemy parę przykładowych struktur kampanii w Google Zakupy.

Jedna kampania z jedną grupą reklam

Ta strategia polega na stworzeniu jednej grupy reklam ze wszystkimi produktami z katalogu. Jest szczególnie polecana małym sklepom internetowym ze względu na swoją prostą strukturę, dzięki której można znacznie usprawnić zarządzanie i obserwację uzyskiwanych wyników z kampanii. Jednakże cechuje się ona mniejszą elastycznością w kwestii zarówno optymalizacji ponoszonych kosztów reklamowych, jak i w dopasowywaniu oferty pod różne typy klientów. Dlatego taka metoda jest bardziej odpowiednia dla początkujących właścicieli, którzy chcieliby rozpocząć kampanie produktowe w Google Zakupy, wykorzystując do tego mniejsze nakłady pracy.

Jedna kampania z wieloma grupami reklam

W tym przypadku strategia opiera się na kampanii, która obejmuje wiele grup reklam podzielonych wedle określonych kategorii produktów bądź danych segmentów dostępnego asortymentu. Umożliwia ona lepsze precyzowanie grona docelowych odbiorców reklamy oraz dostosowanie ponoszonych kosztów do określonej grupy produktów. Poza tym w tej strategii przedsiębiorca dopasowuje stawki za kliknięcie i treści promocyjne do specyfiki danego rodzaju towarów. Główną zaletę tak obranej strategii stanowi fakt, że pozwala ona osobno dostosować kampanię do każdej grupy produktów. Jednakże jest bardziej złożona i wymaga więcej czasu, gdyż istnieje konieczność systematycznej analizy oraz ciągłego dostosowywania strategii dla każdej grupy produktów. Takie podejście wypada najkorzystniej w sytuacji, gdy właściciel sklepu internetowego posiada różnorodny towar lub chce sprawdzić rezultaty różnych strategii dla rozmaitych typów klientów. W związku z powyższym taka strategia jest rekomendowana dla większych sklepów internetowych.

Wiele kampanii z wieloma grupami reklam

Ten typ strategii pozwala na precyzyjne dopasowanie reklamy do różnego rodzaju kategorii produktów, marek bądź jeszcze innych segmentów. W tym przypadku poszczególne kampanie koncentrują się na danym aspekcie oferty sklepu, natomiast grupy reklam w granicach prowadzonych kampanii odpowiadają określonym towarom lub typom asortymentu. Dzięki temu przedsiębiorca jest w stanie dokładnie skoncentrować przekaz swoich reklam na określonym typie odbiorców, np. garnitury mogą wyświetlać się wyłącznie mężczyznom w wieku od 18 do 30 lat, a kapelusze kobietom między 40 a 60 rokiem życia. Poza tym taka strategia daje szansę większej kontroli nad budżetem, stawkami za kliknięcie czy innymi istotnymi ustawieniami. Przedsiębiorca otrzymuje także bardziej szczegółową analizę wyników kampanii, a także zwiększa efektywność prowadzonych działań reklamowych. Niestety taka strategia jest bardziej skomplikowana od tych wcześniejszych, przez co istnieje potrzeba poświęcenia jej większej uwagi i czasu. Jej zastosowanie poleca się średnim i wielkim przedsiębiorstwom, które mają przeznaczony do tego celu większy budżet.

Trzy kampanie z trzema różnymi priorytetami

Jeśli mowa o strategii, która opiera się na stworzeniu trzech kampanii z trzema różnymi priorytetami, to sprawdzi się ona w przypadku, gdy przedsiębiorca chce osiągnąć dzięki nim różne cele. Przyjęcie tego typu podejścia może okazać się dość trudne. Jednakże istnieje opcja, aby ten proces trochę ułatwić. Tutaj przychodzi z pomocą wprowadzenie automatycznego dodawania wykluczających słów kluczy do list produktowych. Trzeba tylko pamiętać, że ich liczba ograniczona jest do 20 z maksymalnie 5 tys. frazami na każdej z nich.

Trójpoziomowa struktura

Ta z kolei strategia opiera się na zastosowaniu list wykluczających fraz oraz na wyłączeniu produktów z danej grupy. Jest to dobry sposób na stworzenie bardziej wieloelementowych kampanii ukierunkowanych do konkretnych grup odbiorców. Takie podejście nazywa się również „tworzeniem zapytań” z wykorzystaniem list wykluczających fraz. Jak dokładnie wygląda tworzenie takiej strategii? Po pierwsze konieczne jest podzielenie kampanii na bardziej szczegółowe segmenty, bazując na wyraźnych cechach produktów, jak np. kategorie, marki, wzory, kolory i inne parametry. Po drugie trzeba stworzyć listy wykluczających fraz, dzięki którym uda się usunąć niechciane hasła wyszukiwania i ukierunkować ruch na bardziej skonkretyzowane zapytania, np. w przypadku sprzedaży kurtek zimowych, można wykluczyć wszelkie frazy związane z kurtkami zimowymi dla dzieci, jeśli dany sklep internetowy oferuje wyłącznie swoje towary dorosłym. Po trzecie należy również uwzględnić funkcję wykluczania produktów w celu niepromowania danego typu asortymentu w ramach określonej kampanii, np. podczas skupiania się na promocji spodni przeznaczonych do noszenia przez mężczyzn, można wykluczyć towary z kategorii spodni damskich. Taka metoda prowadzenia kampanii produktowej pozwala na efektywniejsze wykorzystanie posiadanego budżetu reklamowego, a także ułatwia szybsze osiągnięcie zamierzonych celów biznesowych.

Struktura oparta na marży

Ostatni typ struktury polega na promowaniu danych produktów na podstawie ich marży zysku. Jest to efektywny sposób wykorzystania budżetu reklamowego. Pozwala również skupić się na asortymencie, który przynosi firmie największy zysk. Aby stworzyć skuteczną kampanię opartą na tej metodzie, trzeba najpierw podzielić oferowane towary wedle ich marży, np. poprzez stworzenie segmentów z określeniem niskiej, średniej lub wysokiej marży. Następnie do każdego z nich uruchomić osobną kampanię bądź grupę reklam w Google Ads. Stosując taką strukturę, z łatwością można dostosować kampanie i budżety względem potencjalnego zysku osiąganego z poszczególnych grup produktów. Sukces tak obranej strategii wynika ze skrupulatnie przeprowadzonej analizy marży towarów, a także systematycznie wykonywanej optymalizacji prowadzonej kampanii na bazie uzyskanych informacji. Pomocna może tutaj okazać się także znakomita znajomość własnego asortymentu oraz dobre umiejętności analizowania danych.

Na co zwrócić uwagę przy optymalizacji kampanii?

Skuteczność działań optymalizacyjnych prowadzonych w ramach kampanii produktowej zależy od kilku czynników. Należy do nich m.in.:

  • staranie się o to, by feed produktowy cechował się kompletnymi, aktualnymi i zgodnymi z wymaganiami Google danymi;
  • podzielenie kampanii na mniejsze części. Dzięki temu uda się korzystniej dopasować reklamy do różnych grup produktów i klientów. Poza tym takie sklasyfikowanie ułatwia przedsiębiorcy śledzenie wyników oraz pozwala dobrać strategię do wymagań określonych segmentów;
  • skontrolowanie tego, czy strony sklepu internetowego są jakościowo wykonane. Mowa tutaj o prostym nawigowaniu do poszczególnych podstron, czy każda z nich ładuje się szybko i sprawnie oraz czy odpowiadają one oczekiwaniom użytkowników;
  • systematyczne uzupełnianie listy wykluczających słów kluczowych, aby wyeliminować niechciany ruch wynikający z zainteresowania produktami o niskiej rentowności lub nieodpowiadający zamierzonym celom kampanii;
  • aktualizowanie opisów oferowanych towarów, zdjęć, atrybutów i innych istotnych kwestii. Takie działanie zwiększa widoczność asortymentu w wynikach wyszukiwania.

Najważniejszą kwestią, bez której nie uda się wykonać efektywnej optymalizacji jest sprawa ciągłego działania skupionego na regularnym monitorowaniu, wyciąganiu wniosków, próbowaniu, a także dopasowywaniu strategii pod ulegające zmianie warunki na rynku czy potrzeby klientów. Podsumowując, niestrudzona praca i podnoszenie swoich umiejętności to klucz do uzyskania satysfakcjonujących wyników z prowadzonych kampanii.

Korzyści płynące z dobrze zorganizowanej kampanii w Google Zakupy

Do korzyści z dobrze zorganizowanej kampanii Google Zakupy można zaliczyć następujące kwestie:

  • zwiększenie wskaźnika konwersji – klienci, widząc cenę produktu przed otwarciem strony sklepu internetowego, mogą ocenić, czy dany towar ich interesuje. Zmniejsza to tym samym liczbę odrzuceń. Oferta trafia do osób realnie zainteresowanych kupnem danego produktu, co przekłada się na wzrost wejść na stronę prowadzonego sklepu internetowego;
  • poprawa widoczności oferowanych towarów – dzięki dobrze przeprowadzonej optymalizacji kampanii w Google Zakupy można zapewnić swoim produktom wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Łączy się to ze zwiększeniem szansy na uzyskanie konwersji swojej strony internetowej;
  • doskonałe targetowanie reklam – dzięki dobrze zaplanowanej kampanii można skutecznie dopasować treści promocyjne do określonych grup odbiorców. Tym samym zwiększa to zainteresowanie ofertą sklepu internetowego;
  • większa kontrola nad budżetem – dobrze zorganizowana struktura kampanii ułatwia precyzyjne nakierowanie zainteresowania użytkowników na produkty, które cechują się lepszą rentownością i korzystniejszym potencjałem sprzedażowym od reszty towarów. Można w szybki sposób zadecydować, na co mają być przeznaczone środki, aby maksymalnie zwiększyć wskaźnik rentowności;
  • wydajniejsze wykorzystanie czasu – odpowiednio skonstruowana struktura kampanii umożliwia sprawniejsze zarządzanie prowadzoną strategią promocyjną oraz czytelniejszą obserwację poczynionych efektów. Oszczędza to tym samym czas poświęcony na analizę wyników.

Podsumowanie

Zarządzanie strukturą kampanii w Google Zakupy wymaga uwzględnienia różnych aspektów. Zalicza się do nich: ustalenie priorytetów kampanii, grup reklam i wykonanie segmentacji produktów. Skuteczna strategia powinna być dostosowana do indywidualnych celów biznesowych, dostępnego budżetu oraz oferty produktowej. Nie można także pomijać tego, aby zachowywać elastyczność i szybko reagować na zmiany rynkowe. Dzięki starannie zaplanowanej strukturze kampanii uda się skutecznie zoptymalizować działania w Google Zakupy, co doprowadzi do zwiększenia się sprzedaży oferowanych towarów, a także do zwrotu z inwestycji.

Oceń ten artykuł

Średnia ocen użytkowników 4.8 / 5. Ilość głosów użytkowników 17

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Darmowa wycena:

    *Wyrażam zgodę na otrzymywanie treści marketingowych i informacji handlowych od Pikseo Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K. z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej ) w celu promocji usług Pikseo w tym m.in. przedstawienia informacji o aktualnych promocjach czy akcjach marketingowych.
    Polityka Prywatności