Darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego – skąd je brać?

W świecie cyfrowego marketingu obraz potrafi mówić więcej niż tysiąc słów. Właściwie dobrana grafika może sprawić, że treść przyciągnie o wiele więcej czytelników niż ta sama treść bez obrazów. Ważnym elementem każdej skutecznej strategii marketingowej jest umiejętne wykorzystanie grafiki, która jest kluczowa dla przyciągania i utrzymania uwagi użytkowników. Nie ma znaczenia czy prowadzisz bloga, stronę internetową, sklep czy zarządzasz kontem w Social Mediach. Urozmaicanie treści atrakcyjnymi zdjęciami i grafikami może znacznie poprawić odbiór twojej marki przez użytkowników. Jednak skąd pozyskiwać darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego? Na co uważać, by nie narazić się na poważne konsekwencje prawne?

Z tego tekstu dowiesz się:

Dlaczego warto urozmaicać treści grafikami?

Grafika jest nie tylko ładnym dodatkiem do treści. Dobrze dobrane zdjęcia i ilustracje przyciągają uwagę, zwiększają zaangażowanie i pomagają przyswajać treści. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy treść porusza skomplikowane zagadnienia lub jest zwyczajnie obszerna. Umieszczone grafiki mogą ułatwić interpretację tekstu, pomagając użytkownikom zrozumieć przekazywany komunikat. Czytelny tekst, urozmaicony odpowiednio dobraną darmową grafiką do wykorzystania komercyjnego, staje się bardziej przyjazny dla oka, co sprzyja zatrzymaniu użytkownika na stronie i zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia przez niego pożądanej akcji.

Czy mogę dowolnie korzystać z grafik dostępnych w Google?

W dobie cyfrowej rewolucji, kiedy informacje i materiały są na wyciągnięcie ręki, łatwo popełnić błąd. Wielu osobom wydaje się, że to co umieszczone w internecie, dostępne jest do dowolnego wykorzystania. Przykładem takiego „kuszącego” zasobu zdjęć w wysokiej rozdzielczości jest Google Grafika. Oferuje on ogromne ilości grafik na każdy możliwy temat. Jednakże należy pamiętać, że nie każdy obraz znaleziony w tej wyszukiwarce jest możliwy do dowolnego wykorzystania.

Istotne jest pojęcie domeny publicznej, która obejmuje utwory, które nie są kontrolowane, dodatkowo zabezpieczone czy zawłaszczone na mocy praw autorskich. Czyli teoretycznie można z nich korzystać praktycznie bez ograniczeń. Jednakże, w polskim systemie prawnym domena publiczna działa tylko w kontekście majątkowych praw autorskich, które wygasają 70 lat po śmierci autora. Osobiste prawa autorskie obowiązują jednak w nieskończoność, dlatego zawsze należy wspomnieć autora zdjęcia czy innego dzieła, z którego korzystamy.

Nie każda grafika dostępna w Google Grafika należy do domeny publicznej. Co za tym idzie – nie każda jest darmową grafiką do celów komercyjnych. Niektóre obrazy są chronione prawami autorskimi i ich wykorzystanie bez zgody autora może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Aby uniknąć takich sytuacji, zawsze warto sprawdzić licencję obrazu przed jego wykorzystaniem. Google Grafika umożliwia filtrowanie wyników wyszukiwania pod kątem licencji, co jest niezwykle przydatne w tego typu sytuacjach. Pamiętaj, że niewiedza nie jest usprawiedliwieniem, a nieodpowiednie korzystanie z cudzych obrazów może prowadzić do konsekwencji, które mogą okazać się kosztowne.

Licencja komercyjna – co to znaczy? Jakie są jej rodzaje?

Każde zdjęcie i grafika dostępna w sieci udostępniona jest na licencji. Dzięki nim możliwe jest określenie, kto i do jakich celów może używać zdjęcia czy grafiki.

 1. Licencja do użytku komercyjnego: Ta licencja zezwala na wykorzystanie obrazu w celach komercyjnych, takich jak reklama, promocja czy wsparcie sprzedaży. Dzięki temu możesz zarabiać na wykorzystaniu danego obrazu. Licencja komercyjna jest podzielona na dwa rodzaje:
  • Wyłączna: Oznacza to, że tylko Ty masz prawo korzystać z danego obrazu. Nikt inny nie może go używać bez Twojej zgody. Zapewnia to unikalność obrazu i pozwala uniknąć sytuacji, gdy ten sam obraz pojawi się w innych miejscach;
  • Niewyłączna: Pozwala na udzielanie dalszych sublicencji na grafikę. To oznacza, że inni również mogą używać tego obrazu za Twoją zgodą;
 2. Licencja Creative Commons (CC): Ta licencja pozwala na bezpłatne wykorzystanie fotografii i ilustracji pod warunkiem przestrzegania określonych warunków. Jest wiele różnych typów licencji Creative Commons, które mogą się łączyć i tworzyć dodatkowe kombinacje:
  • CC0 (Creative Commons Zero): Ten typ licencji oznacza, że obraz można używać w dowolny sposób, bez konieczności podawania źródła czy umieszczania dodatkowych oznaczeń. Obrazy pod licencją CC0 są uważane za należące do domeny publicznej;
  • CC BY (Creative Commons Attribution): Ten typ licencji pozwala na szeroki zakres korzystania z obrazu, pod warunkiem że podasz autora oryginalnego obrazu;
  • CC NC (Creative Commons Non-Commercial): Ta licencja pozwala na korzystanie z obrazu tylko w celach niekomercyjnych. Czyli nie można na nich zarabiać;
  • CC SA (Creative Commons Share Alike): Ten typ licencji pozwala na modyfikację obrazu. Musisz jednak zachować tę samą licencję na wszelkie modyfikacje. Innymi słowy, jeśli zmienisz obraz, musisz udostępnić go na tych samych warunkach;
  • CC ND (Creative Commons No Derivatives): Ta licencja nie pozwala na żadne zmiany w obrazie i zezwala tylko na korzystanie z oryginalnej wersji.

Darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego – 10 stron z darmowymi zdjęciami

Zrozumienie, że nie każde zdjęcie dostępne w Google Grafika może być legalnie wykorzystane, prowadzi do kolejnego pytania – skąd zdobyć darmowe zdjęcia stockowe do użytku komercyjnego? W sieci są dziesiątki prostych w obsłudze serwisów, oferujących miliony całkowicie darmowych zdjęć o różnej tematyce.  W takich bankach obrazów znajdziesz nie tylko darmowe i płatne zdjęcia (w tym także na licencjach CC), ale również ikony (w tym wektorowe) i materiały wideo.

Korzystając z tego rodzaju serwisu, nie tylko możesz pobierać darmowe grafiki do użytku komercyjnego, ale również masz gwarancję, że wszystkie obrazy są odpowiedniej jakości i rozdzielczości, a także mają odpowiednie licencje do użytkowania. Niemniej – zawsze warto sprawdzić szczegóły dotyczące licencji na darmowe fotografie, a także płatne wersje. Znajdziesz je w regulaminie danego banku zdjęć.

Oto 10 serwisów z darmowymi zdjęciami i obrazami do użytku komercyjnego:

 1. Pixabay – oferuje ponad 1,2 miliona darmowych zdjęć do wykorzystania komercyjnego na dowolnych warunkach.
 2. Pexels – udostępnia tysiące zdjęć wysokiej jakości w domenie publicznej.
 3. Unsplash – zawiera przepiękną kolekcję zdjęć udostępnianych przez różnych fotografów.
 4. Gratisography – oferuje unikalne i ekstrawaganckie obrazy do użytku osobistego i komercyjnego.
 5. Freepik – jest świetnym źródłem wektorów, plików PSD, ikon i zdjęć.
 6. StockSnap.io – oferuje szeroki wybór wysokiej jakości zdjęć stockowych.
 7. Burst by Shopify – zawiera zdjęcia wysokiej jakości, specjalnie zaprojektowane do użycia w sklepach internetowych.
 8. Reshot – oferuje unikalne zdjęcia, które „nie wyglądają jak stock”.
 9. FoodiesFeed – to bank zdjęć skupiający się na darmowych zdjęciach jedzenia.
 10. PicJumbo – oferuje różnorodne obrazy do użytku komercyjnego i osobistego.

Warto jednak zwrócić uwagę, że choć strony z darmowymi zdjęciami stockowymi oferują wiele atrakcyjnych obrazów, te same zdjęcia mogą pojawiać się na wielu różnych stronach. Jeżeli zależy Ci na unikalności i wyróżnieniu Twojej strony czy bloga, warto rozważyć stworzenie własnej, unikalnej grafiki.

Inną kwestią o jakiej należy pamiętać jest fakt, że powyższe banki darmowych zdjęć komercyjnych zawierają także płatne propozycje. Nie będziesz mógł z nich skorzystać bez uiszczenia opłaty. W przeciwnym wypadku — grafika będzie miała nałożony znak wodny (watermark).

Jakie narzędzia pomogą wykonać własną grafikę?

Istnieje wiele narzędzi, które pomogą ci stworzyć własną grafikę. Adobe Photoshop i Illustrator są powszechnie stosowanymi programami do tworzenia grafik, ale wymagają płatnej subskrypcji. Darmowe narzędzia, takie jak Canva czy GIMP, również oferują wiele funkcji do tworzenia własnej grafiki. Canva, choć jest darmowym narzędziem, oferuje również płatne funkcje premium, które pozwalają na dostęp do większej liczby szablonów i grafik.

GIMP, czyli GNU Image Manipulation Program, jest bezpłatnym i otwartym narzędziem do edycji obrazów, które oferuje wiele zaawansowanych funkcji, takich jak warstwy, maski, filtry i wiele innych. To doskonałe narzędzie dla tych, którzy chcą nauczyć się zaawansowanej edycji obrazów, ale nie chcą inwestować w drogie oprogramowanie.

Korzystanie z narzędzi do tworzenia własnej grafiki wymaga pewnego poziomu umiejętności i czasu. Jeśli nie masz czasu na naukę nowych narzędzi czy nie czujesz się na siłach, aby stworzyć własne obrazy, warto skorzystać z usług profesjonalnych grafików czy fotografów. Choć taka usługa wiąże się z pewnymi kosztami, inwestycja ta z pewnością przyniesie korzyści w postaci unikalnej, dopasowanej do Twojej marki i Twoich klientów grafiki.

Grafika jest nieodłącznym elementem treści cyfrowych. Dzięki dobrze dobranym zdjęciom i ilustracjom, Twoje treści przyciągną więcej uwagi, zwiększą zaangażowanie odbiorców i staną się bardziej zrozumiałe. Pamiętaj, że nie wszystkie obrazy znalezione w internecie można używać dowolnie. Zawsze sprawdź licencję obrazu przed jego użyciem, aby uniknąć problemów prawnych. Korzystaj z darmowych źródeł zdjęć stockowych lub twórz własną grafikę, aby tworzyć oryginalne i atrakcyjne treści. Dzięki temu Twoja marka stanie się bardziej rozpoznawalna, a Twoje treści będą przyciągać coraz więcej zadowolonych użytkowników.

Oceń ten artykuł

Średnia ocen użytkowników 5 / 5. Ilość głosów użytkowników 1

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Darmowa wycena:

  *Wyrażam zgodę na otrzymywanie treści marketingowych i informacji handlowych od Pikseo Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K. z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej ) w celu promocji usług Pikseo w tym m.in. przedstawienia informacji o aktualnych promocjach czy akcjach marketingowych.Więcej informacji o Administratorze danych w Polityce Prywatności