Jeśli Twoja strona działa w oparciu o system WordPress, możesz znacznie usprawnić jej optymalizację. Wtyczka Yoast SEO jest dostępna dla każdego użytkownika tego CMS-a. Umożliwia uporządkowanie poszczególnych elementów witryny tak, aby była ona bardziej przyjazna dla wyszukiwarek.

Instalacja wtyczki do WordPressa

Wtyczka Yoast SEO w podstawowej wersji jest bezpłatna. Już w tej edycji narzędzie daje szereg możliwości, które znacznie poprawią widoczność i sposób wyświetlania witryny w wynikach wyszukiwania. By móc z niego skorzystać, wystarczy odnaleźć Yoast SEO w panelu użytkownika i zainstalować. Następnie należy wtyczkę skonfigurować i już można w pełni korzystać z jej zalet.

Yoast SEO to najbardziej popularne rozwiązanie tego typu, przeznaczone do WordPressa. Na jego sukces wpłynęła z pewnością intuicyjność i fakt, że kolejne kroki zostały w nim szczegółowo opisane. Dzięki temu nie trzeba być ekspertem w branży, aby go używać. Co więcej, z pomocą wtyczki dużo łatwiej wdrożyć się w tajniki optymalizacji SEO, gdyż można się uczyć w praktyce. Mimo to nie polecamy stosowania Yoast SEO osobom, które nie posiadają chociażby podstawowej wiedzy na temat optymalizacji. Teoria nie tylko poprawi efekty pracy z wtyczką, ale również ustrzeże przed częścią błędów podczas planowania działań SEO.

Zalety Yoast SEO

Jedną z funkcji wtyczki jest możliwość podglądu tworzonego wpisu w wyszukiwarce. Edytując artykuł, użytkownik widzi, w jaki sposób treści będą pokazywane w Google po opublikowaniu. Dzięki temu może maksymalnie skondensować tekst opisujący dany materiał. Taka treść prezentuje się dużo lepiej od automatycznie generowanych opisów, stanowiących fragment artykułu. Ponadto osobno stworzony opis trafniej określa, o czym traktuje wpis w witrynie. Wpływa to korzystnie na pozycję w wyszukiwarce, ale również na zainteresowanie użytkowników, bowiem lepiej wiedzą oni, czego mogą oczekiwać, klikając w link i przechodząc na stronę.

Wtyczka ułatwia także trzymanie się reguł SEO, jeśli chodzi o treść samych wpisów. Pilnuje bowiem, aby w artykule znajdowała się odpowiednia ilość powtórzeń określonego przez użytkownika słowa kluczowego. Informuje o tym, ile razy dana fraza wystąpiła w tekście. Ponadto czuwa nad wystąpieniem słowa kluczowego w tytule, opisie linku czy w samym URL.

Niewątpliwą zaletą Yoast SEO jest m.in. możliwość prostego skonfigurowania kategorii, tagów czy mapy strony. Te działania można wykonać również bez wtyczki, jednak potrzebna jest wówczas wiedza na temat programowania. Mając do dyspozycji to narzędzie, można natomiast uniknąć nauki kodowania do celów optymalizacji. Ponadto wtyczka powiadamia na bieżąco o wykrytych błędach, umożliwiając ich szybką naprawę.

Yoast SEO posiada też wiele innych funkcji, które przydają się w trakcie optymalizowania serwisu. Dostępne są na przykład liczne szablony dla opisów stron w witrynie. Niewątpliwą zaletą jest prostota i szerokie zastosowanie tego rozwiązania. Świetnie współgra ono z większością motywów na WordPressie.

Autor: Joanna Marchlewicz

Specjalista ds. content marketingu

Posiada doświadczenie w przygotowywaniu treści dziennikarskich, blogowych i marketingowych.
W Pikseo zajmuje się tworzeniem contentu dla agencji oraz jej klientów.