Google Chrome 83 – jeszcze lepsza przeglądarka

Do zmian wprowadzanych przez Google jesteśmy już przyzwyczajeni, firma stale się rozwija i sprawdza nowe rozwiązania, tym razem zmiany jednak nie dotyczą produktów z obszaru Google ADS czy Google Moja firma, a samej przeglądarki. I jak się okazuje, są to ważne innowacje dla każdego użytkownika. Dotyczą trzech, niezwykle ważnych aspektów: bezpieczeństwa, sposobu obsługi oraz trybu incognito. Sprawdźmy więc, co realnie się zmienia?

Bardziej intuicyjnie

Nowa aktualizacja ma przede wszystkim wprowadzić zmiany w menu przeglądarki. Rozwiązania wpływają pozytywnie na doświadczenia użytkownika związane z użytkowaniem Chroma. Mamy inne ułożenie elementów w panelu ustawień – rzeczywiście teraz wydaje się bardziej przejrzyste i intuicyjne. Modyfikacji uległa też sama szata graficzna. Jest nowa animacja ładowania, a także możliwość ustawienie trybu ciemnego dla każdej strony oraz zdecydowanie większy wybór kolorów jeśli chodzi o ustawianie motywów. Zmiany, choć wydają się nieduże, z pewnością pozytywnie wpłyną na doświadczenie użytkownika. To jednak nie koniec.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Nowa aktualizacja przeglądarki przede wszystkim miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Głównie chodzi tutaj o DoH, czyli DNS over HTTPS. Pozwala to na szyfrowanie komunikacji z serwerami, dzięki czemu użytkowanie przeglądarki jest zdecydowanie bezpieczniejsze. Dodatkowo do naszej dyspozycji jest także tryb: Ulepszone Bezpieczne Przeglądanie, która daje nam wyższy stopień ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, na które możemy się natknąć w trakcie przeglądania stron internetowych. By jednak funkcja ta działała, musimy dać przeglądarce uprawnienia do skanowania stron i plików bądź aplikacji, które chcemy pobrać oraz zezwolić na wysyłanie informacji na ich temat do Google Safe Browsing.

Doszła też bardzo ważna funkcja, której wcześniej brakowało – Kontrola Bezpieczeństwa. To dzięki niej możemy sprawdzić, czy hasła, które mamy zapisane w przeglądarce, nie pojawiły się w sieci jako wykradzione. Co więcej, sama przeglądarka ma nas informować o takiej sytuacji w razie potrzeby, i zaproponować naprawę problemu.

Bardziej incognito

Wprowadzone zmiany dotyczą także trybu incognito – który od tej pory ma zapewniać jeszcze większa anonimowość w sieci. Jakim sposobem? Otóż przeglądarka ma teraz blokować wszystkie pliki stron trzecich, dzięki czemu ma być zbieranych zdecydowanie mniej danych. Nie jest to może wielka innowacja, jednak dzięki temu będziemy mieli nieco większą prywatność w internecie.

Choć może zmiany wprowadzone przez Google nie wydają się duże, to jednak zwiększenie bezpieczeństwa i prywatności to coś, co dla każdego użytkownika jest niezwykle ważne. Nam, osobiście update się podoba – dlatego zalecamy aktualizację przeglądarki. A Wy co myślicie? Korzystacie z Chrome, czy wolicie inne przeglądarki? Podzielcie się z nami swoja opinią na FB 🙂