Drobne zamieszanie – raport HTTPS w Google Search Console

Darmowe platformy internetowe oferowane przez Google są regularnie aktualizowane, w celu ułatwienia ich obsługi. Google Search Console zostało w ostatnich dniach wyposażone w raport HTTPS, podający szczegółowe dane dotyczące danych witryn. Tego typu zestawienia mają na celu pomoc administratorom stron internetowych zrozumieć, jak Google ocenia ich witrynę oraz jakie błędy muszą zostać poprawione, aby miała ona lepsze wyniki. Prezentują one również statystyki wydajności strony czy jej przyjazności dla urządzeń mobilnych. Każdy z tych aspektów ma ogromne znaczenie dla doświadczeń użytkowników Internetu.

Błąd z nowym zestawieniem?

raport HTTPSWprowadzony w ostatnim czasie raport HTTPS generuje wyświetlanie się ostrzeżenia o treści ”Protokół HTTPS jest nieprawidłowy i może uniemożliwiać indeksowanie” wraz z ikonką czerwonego wykrzyknika. Pojawia się on przy sprawdzaniu adresów URL w przeznaczonej do tego rubryce w Google Search Console. Po przejściu do szczegółów użytkownik otrzymuje komunikat ”Strony HTTPS nie zostały zweryfikowane”. Informacje te wyglądają jak poważne ostrzeżenie, które powinno zaniepokoić administratora, jednak są one tylko wiadomością dla osoby zarządzającej platformą.

Zamieszanie z komunikatem

Sytuacja została wyjaśniona przez Johna Muellera z Google na Twitterze. Wspomniał on, że faktycznie nie jest to błąd, a jedynie zaznaczenie, że robot Google nie zindeksował danego kanału. Nie oznacza to jednak, że wykonane działanie zostało zablokowane. Ma to być jedynie informacja, określająca stan rozpoznawania adresu URL przez algorytm. Zmieni się więc na zielony znak potwierdzenia, jeśli tylko proces indeksowania się zakończy. Pracownicy platformy analizują otrzymywane raporty, aby usprawnić nie tylko działanie, ale również wygląd podglądu. To jak prezentuje się ostrzeżenie, ma zostać wkrótce zaktualizowane, aby było mniej niepokojące dla użytkowników. 

Szukasz nowinek lub porad z branży?