Od października Google wprowadza w swojej przeglądarce specjalny komunikat, który będzie ostrzegał użytkowników o braku zabezpieczenia witryny. Jeśli na swojej stronie internetowej posiadasz formularz danych, to czeka Cię wdrożenie protokołu HTTPS (certyfikat SSL).

Chrome może znacznie zmniejszyć zaufanie do Twojej witryny

Jeśli zdarza Ci się korzystać z Mozilli Firefox, to być może zauważyłeś, że niektóre strony nie ładują się normalnie. Dotyczy to witryn, które nie posiadają certyfikatu SSL, a jednocześnie wymagają od użytkowników przesyłania danych. Zamiast tych stron internetowych wyświetla się komunikat o potencjalnym zagrożeniu spowodowanym brakiem zabezpieczeń na stronie. Niebawem podobna sytuacja będzie miała miejsce także w przeglądarce Google Chrome.

Zapewne nikogo nie trzeba przekonywać, że tego typu komunikaty znacznie zmniejszą zaufanie do Twojej strony internetowej, a przez to zminimalizują także ruch i obniżą prestiż Twojej marki. Jeśli więc na którejś podstronie umieściłeś formularz danych, taki jak zapis do newslettera czy formularz kontaktowy, jak najszybciej skontaktuj się z hostingodawcą i zapytaj o możliwość wdrożenia protokołu HTTPS.

Protokół HTTPS i ochrona danych

Certyfikat SSL, czyli właśnie protokół HTTPS ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo danych, które są przesyłane z komputera użytkownika do Twojej witryny. Google zachęca do stosowania tego protokołu przez wszystkie strony. W pierwszej kolejności zmiany w przeglądarce dotkną jednak tych, którzy, jak już wspomnieliśmy, zbierają dane od użytkowników. Przykładem mogą być sklepy internetowe, które gromadzą informacje o klientach, by móc wysłać im zamówiony towar. Nierzadko na takiej witrynie użytkownik ma również możliwość zapisu do newslettera.

W październiku 2017 brak protokołu HTTPS będzie skutkował tym, że użytkownik otrzyma informację, iż Twoja strona nie jest bezpieczna. Ponieważ korzystający z sieci zdają sobie na ogół sprawę z tego, czym taki wyciek informacji i haseł może grozić, informacja o niebezpieczeństwie zniechęci wiele osób. Stracisz więc potencjalnych klientów, a co za tym idzie – pieniądze.

W jaki sposób HTTPS zabezpiecza dane?

Informacje przesyłane pomiędzy użytkownikiem a witryną są chronione za pomocą trzech rozwiązań. Żeby nie zostały przechwycone przez osoby do tego niepowołane, treści te są szyfrowane. Dzięki temu nikt nie może obserwować działań użytkownika na danej stronie. Może on bezpiecznie przeglądać towary, używać komunikatora czy wypełniać formularz rejestracyjny.

Poza tym informacje zabezpieczane są także przed uszkodzeniem. Użytkownik ma więc większą pewność, że dane nie zostaną zniekształcone. Protokół chroni też przed niepożądanym przekierowaniem użytkownika na inną stronę. Dzięki temu informacje przesyłane są do właściwej witryny, co znacznie utrudnia ich kradzież.

Obecnie informacji o braku certyfikatu SSL w witrynie mogą się spodziewać tylko niektórzy administratorzy stron. Możliwe jednak, że w przyszłości każda witryna będzie musiała wdrożyć wspomniany protokół. Zapobiegawczo warto go więc zastosować już teraz, szczególnie jeśli planujesz umieścić na stronie formularz danych.

Autor: Joanna Marchlewicz

Specjalista ds. content marketingu

Posiada doświadczenie w przygotowywaniu treści dziennikarskich, blogowych i marketingowych.
W Pikseo zajmuje się tworzeniem contentu dla agencji oraz jej klientów.