Czerwcowa aktualizacja – co się podziało?

Comiesięczne aktualizacje algorytmów Google nie są dla nikogo tajemnicą. I choć zwykle są to małe zmiany niemające aż tak widocznego wpływu na wyniki wyszukiwania, to czerwcowa aktualizacja wypadła na tym tle nieco inaczej.

Przede wszystkim za sprawą błędu, który wkradł się do algorytmu i który to został potwierdzony przez samą firmę. Co dokładnie się stało i jakie jeszcze zmiany weszły w życie?

Czerwcowa aktualizacja

Nie dostaliśmy żadnych konkretnych informacji odnośnie do zawartości aktualizacji, ale widoczne wahania pozycji w tym minionym miesiącu, jak i problem, który się pojawił, są jasnym sygnałem, że aktualizacja miała miejsce.

W przypadku firmy Google nie jest to nic niespotykanego – informuje ona tylko o dużych aktualizacjach, które mają mieć znaczny wpływ na wyniki wyszukiwania, w przypadku tych drobnych zmian, nigdy nie pojawia się oficjalna informacja, niemniej jednak specjaliści z branży SEO są w stanie je odnotować, obserwując, jak zachowują się pozycje klientów z różnych branż.

W tym wypadku jednak wahania pozycji, jakie mogliśmy zaobserwować, były znacznie większe.  Z czego to wynikło, skoro aktualizacja miała wprowadzać jedynie delikatne zmiany?

Google Discover – pojawiły się problemy

Dużym problemem okazały się zmiany w nadawaniu priorytetów artykułom w Google Discover (aplikacja polecająca najciekawsze artykułu z kilku ostatnich dni). W przypadku niektórych publikacji zmiany była diametralne – nagle straciły one praktycznie całą swoją widoczność.

Zmiany wprowadzone były pod koniec czerwca, dlatego trudno na razie coś więcej powiedzieć na ten temat. Na pewno będziemy śledzić rozwój sytuacji.

Problemy z indeksacją

Tym, co jednak miało największe znaczenie przy aktualizacji, były problemy z indeksacją. Dotknęły one głównie serwisów informacyjnych i portali, których podstawa działania opiera się o indeksację nowych treści. Przez błąd, który się wkradł, nowe treści publikowane na stronie nie indeksowały się. Jak łatwo się domyślić bardzo dotkliwie wpłynąć to mogło na portale, które publikują dużo materiałów – na całe szczęście błąd został szybko wykryty, a jego usunięcie zajęło niecałe dwa dni.

Doszła też jedna nowość

W aktualizacji dodano również nową funkcjonalność dotyczącą wyników rozszerzonych w Google Search Console. Dodane zostały nowe filtry, które możemy stosować w raporcie Skuteczności. W ostatnim czasie można zauważyć sporo zmian w obszarze GSC, dlatego należy się spodziewać, że niedługo otrzymamy kolejne usprawnienia. O czym z pewnością Was poinformujemy.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z branży?